آموزش تنظیم مسیر خروجی یا Outbound Route بر روی ایزابل – قسمت دوم

1 ماه پیش

در این قسمت قصد داریم با شناسایی کارت FXO به سرور ایزابل به سراغ تنظیم Outbound Route بریم. یکی از قابلیت های عالی الستیکس که در حال حاضر در ایزابل هم موجود می باشد، نصب و تنظیم اولیه کارت های تلفنی به صورت خودکار می باشد. کارت های تلفنی مانند بقیه کارت های توسعه ، روی شکاف PCI و یا PCI-Express قرار می گیرند . کارت های تلفنی با تعداد  پورت استاندارد یعنی ۴ ، ۸ ، ۱۶ و ۳۲ عرضه می شوند . این کارت ها معمولا سه بخش دارند.
ابتدا مراحل شناسایی یک کارت FXO رو طی میکنیم.
قسمت اول؛ شاسی کارت که بر روی مادربورد قرار میگیرد و بر دو نوع هستند PCI و PCI-Express که بسته به نوع مادربورد باید انتخاب شود.
قسمت دوم؛ ماژول ها که براساس نیاز ما و وابسته به تعداد خطوط شهری می توانیم ماژول Dual یا Quad بر روی کارت قرار می گیرند و این امکان رو می دهند که چه تعداد از پورت ها FXO  یا FXS باشند.
قسمت سوم؛ اکو کنسلر هست، تبدیل آنالوگ به دیجیتال خطوط تلفن همواره باعث ایجاد اکو در صدا می شود هر چند که ایزابل مجهز به اکو کنسلر نرم افزاری می باشد ولی می توانید با نصب اکو کنسلر سخت افزاری روی کارت ، اکو را از صدا حذف کنید.
توصیه می شود کارت های Digium و Sangoma یا Openvox  که از کیفیت بالایی برخوردار هستند رو تهیه نمایید. در ادامه نصب کارت Digium رو انجام می دهیم.
۱) بعد از خاموش کردن سرور ایزابل کارت و ماژول های مورد نیاز رو بر روی سرور ایزابل نصب میکنیم و سپس سرور ایزابل را روشن می کنید.
۲) نصب این کارت ها بسیار ساده است مانند تصویر زیر به  منوی System رفته سپس Hardware Detector را انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده روی دکمه  Detect new Hardware کلیک می کنیم کمی صبر می کنیم تا دوباره صفحه بارگذاری شود.

پس از آن کارت به آسانی شناسایی خواهد شد. برای کارت های Sangoma بایستی مراحلی رو قبل از شناسایی انجام داد که در آموزش های آینده به آن خواهیم پرداخت.
در ادامه مسیر طبق آموزش قسمت قبل، تنظیمات مسیر خروجی به همان شکل ادامه پیدا می کند. با این تفاوت که ترانکی که باید برای کارت FXO ایجاد کرد، ترانک DAHDi می باشد. پس مراحل زیر را پی میگیریم.
۱) فیلد Trunk Name  رو با نوستن یک نام تکمیل می کنیم و سپس بر روی Submit کلیک می کنیم تا ترانک DAHDi ایجاد گردد.

۲) در ادمه آن از منوی PBX Configuration > Outbound Route رو انتخاب می کنیم و روی Add Route کلیک می کنیم، پس از آن مراحل گفته شده در قسمت اول رو انجام می دهیم اما در این بخش بایستی ترانک DAHDi که ایجاد کرده بودیم رو در قسمت Trunk sequence  انتخاب کنیم و سپس آن را Submit کنیم.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

بدون دیدگاه

مهم ترین های مبیت